Существует ли какая-то определённая структура написания Task 2 в IELTS writing?

ОбразованиеIelts
Olena Mysyna
Content writer для IELTS Speaking Assistant  · 19 нояб 2016

Да. Во-первых, существуют разные типы сочинений (Task 2), ну, и, во-вторых, каждый из этих типов имеет свою структуру. Постараюсь изложить максимально детально))

Тип 1: OPINION ESSAYS
Например: 'Some people think that computers are bad. Do you agree or disagree?'

Fully agree= 5 paragraphs
paragraph 1: introduction
paragraph 2: say why you agree that computers are bad (IDEA 1)
paragraph 3: say why you agree that computers are bad (IDEA 2)
paragraph 4: say why you disagree that computers are bad (ВНИМАНИЕ: этот абзац важен, потому что сочинение не должно содержать одностороннюю точку зрения)
paragraph 5: conclusion

Fully disagree= 5 paragraphs
paragraph 1: introduction
paragraph 2: say why you disagree that computers are bad (IDEA 1)
paragraph 3: say why you disagree that computers are bad (IDEA 2)
paragraph 4: say why you agree that computers are bad (ВНИМАНИЕ: этот абзац важен, потому что сочинение не должно содержать одностороннюю точку зрения)
paragraph 5: conclusion

Partly agree= 4 paragraphs
paragraph 1: introduction
paragraph 2: say why you agree that computers are bad
paragraph 3: say why you disagree that computers are bad
paragraph 4: conclusion

Тип 2: DISCUSSION ESSAYS
Например: 'Some people think that computers are bad. However, others say that computers are good. Discuss and give your own opinion.'

ВСЕГДА 4 paragraphs
paragraph 1: introduction
paragraph 2: say why computers are bad
paragraph 3: say why computers are good
paragraph 4: conclusion

Тип 3: CAUSE and EFFECT ESSAYS
Например: 'All large cities are polluted nowadays. What is the reason for that? What measures should be taken?'

ВСЕГДА 4 paragraphs
paragraph 1: introduction
paragraph 2: describe the reasons
paragraph 3: suggest the solutions
paragraph 4: conclusion

Тип 4: 2-PART QUESTION
Например: 'All large cities are polluted nowadays. Do you agree or disagree? What measures can be taken to solve this problem?'

ВСЕГДА 4 paragraphs
paragraph 1: introduction
paragraph 2: answer question 1 (say whether you agree or disagree (it's better to present two opinions))
paragraph 3: answer question 2 (suggest the solutions)
paragraph 4: conclusion

Это основное по структуре TASK 2 essays. Если Вы хотите узнать больше информации, присоединяйтесь к группе IELTS Speaking Assistant в ФБ www.facebook.com

Ну, а если хотите качественно подготовиться к части Speaking, загружайте и приобретайте наше мобильное приложение IELTS Speaking Assistant.

Удачи в подготовке!!!

Wow!!! Спасибо большое! Кажется, теперь всё становится на свои места.)))