Как мир борется с перенаселением? И почему страны не разработают и примут закон, в котором в семье не должно быть более двух детей?

ЭкономикаЗакон+3
Андрей Стяжкин
Студент, веб-разработчик  · 9 июл 2018

Из книги Factfulness автора Hans Rosling:

Эксперты ООН по вопросам населения имеют собственный опыт расчета численности населения. Это линия, которую они ожидают:

Сегодня население планеты составляет 7,6 миллиарда человек, и да, оно быстро растет. Тем не менее, рост уже начал замедляться, и эксперты ООН уверены, что в ближайшие несколько десятилетий он будет замедляться. Они полагают, что к концу века кривая будет сглаживаться от 10 до 12 миллиардов человек.

...  (здесь заканиваются мои навыки перевода ) ...

As billions of people left extreme poverty, most of them decided to have fewer children. They no longer needed large families for child labor on the small family farm. And they no longer needed extra children as insurance against child mortality. Women and men got educated and started to want better-educated and better-fed children: and having fewer of them was the obvious solution. In practice, that goal was easier to realize thanks to the wonderful blessing of modern contraceptives, which let parents have fewer children without having less sex. The dramatic drop in babies per woman is expected to continue, as long as more people keep escaping extreme poverty, and more women get educated, and as access to contraceptives and sexual education keeps increasing. Nothing drastic is needed. Just more of what we are already doing. The exact speed of the future drop is not possible to predict exactly. It depends on how fast these changes continue to happen. But in any case, the annual number of births in the world has already stopped increasing, which means that the period of fast population growth will soon be over. We are now arriving at“peak child.”