Как обновить centos 6?

Выходит такая ошибка, как я понимаю проблема в том, что недоступен репозиторий.

# sudo yum -y update

Loaded plugins: fastestmirror

Setting up Update Process

Determining fastest mirrors

YumRepo Error: All mirror URLs are not using ftp, http[s] or file.

Eg. Invalid release/repo/arch combination/

removing mirrorlist with no valid mirrors: /var/cache/yum/x86_64/6/base/mirrorlist.txt

Error: Cannot find a valid baseurl for repo: bas

В /etc/yum.repos.d/upgradetool.repo указано. Урл нерабочий.

[upg]

name=CentOS-$releasever - Upgrade Tool

baseurl=http://dev.centos.org/centos/6/upg/x86_64/

gpgcheck=1

enabled=1

gpgkey=file:///etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-CentOS-6

Где найти рабочий?

ОбновленияLinux mint
ANTON MARKELOV
программист  · 23 янв 2021

По пути на mirror.yandex.ru висит такое объявление, что эта версия больше не поддерживается:

This directory (and version of CentOS) is deprecated. Please see this FAQ

concerning the CentOS release scheme:

https://wiki.centos.org/FAQ/General

Please keep in mind that 6.0, 6.1, 6.2, 6.3, 6.4 , 6.5, 6.6, 6.7, 6.8 , 6.9 and 6.10 no longer get any updates, nor

any security fix's.

The whole CentOS 6 is *dead* and *shouldn't* be used anywhere at *all*

При этом они официально рекомендуют ставить систему заново:

"Upgrades in place are not supported nor recommended by CentOS or TUV. A backup followed by a fresh install is the only recommended upgrade path. See the Migration Guide for more information."

Поэтому проще будет забэкапить все данные и переставить систему заново.