Fill in should or shouldn He ..stay up late. 4My friend is nervous about his exam. Hе...worry so much.5 His sister always loses her keys

Иностранные языкиАнглийский язык
яна к.
Всем трям, то есть здравствуйте. :) Я по жизни оптимист, натуралист, огородник-грядковод...  · 18 нояб 2018

3) Mike feels very tired. He shouldn't stay up late. (Майк чувствует себя усталым. Ему не нужно ложиться спать поздно.)

4) My friend is nervous about his exam. Hе shouldn't worry so much. (Мой друг волнуется по поводу экзамена. Ему не нужно бы так волноваться.)

5) His sister always loses her keys. She should keep them in her pocket. (Его сестра всегда теряет свои ключи. Ей нужно класть их в свой карман.)