Какая песня возглавляла музыкальный топ Billboard Hot 100 в день вашего рождения?

все топы по годам можно найти тут: https://www.billboard.com/archive/charts/1996/hot-100. Там выбираем год своего рождения, доскролливаем до раздела Overall Popularity и жмем на вкладку Top 100.

Музыка
Владислав Чальцев
Предприниматель, основатель TheQuestion.ru, журналист, BA Sociology, мама троих сыновей  · 15 мая 2019  ·
toniasamsonova

а если там написана топ песня за 8 и за 16 августа, а у меня др 15-го - какую брать?

Мне больше нравится Мадонна, википедия говорит, что Мадонну за это разве что анафеме не предали:

Shortly after its release, the song caused heated discussions about its lyrical content. Women's organizations and others in the family planning field criticized Madonna for encouraging teenage pregnancy, while groups opposed to abortion saw the song as having a positive pro-life message. Madonna has performed "Papa Don't Preach" in four of her world tours, the last being The MDNA Tour in 2012. The song also caused her first conflict with the Vatican, as she dedicated it to Pope John Paul II, who urged Italian fans to boycott her concerts during the Who's That Girl World Tour in 1987.

А что делать нашим читателям, которые не говорят на английском? :(