Как дальше развивать программирование на Python, если его знаешь на уровне ЕГЭ по информатике?

Посоветуйте курсы (недорогие или бесплатные).

ПрограммированиеИнформатика+2
Данилов Владислав
Openstack DevOps and IBM/Informix Certified DBA . Phd in Math (Duality of spaces of...  · 7 июл 2021

Да Пайтон - это очень привлекательно. Но Я бы начинал с С++. Это не универсальное решение , везде есть и свои за и свои против . Инструментальное средство должно оптимально подходить под задачу.

Мне известен следующий документ. К сожалению, документ написан на английском https://realpython.com/python-vs-cpp/

DeepinScreenshot_select-area_20210707202331.png

One of the biggest differences, when you’re comparing Python vs C++, is how they handle memory. As you saw in the section about variables in C++ and Python’s names, Python does not have pointers, nor does it easily let you manipulate memory directly. While there are times when you want to have that level of control, most of the time it’s not necessary.

Giving up direct control of memory locations brings a few benefits. You don’t need to worry about memory ownership, or making sure that memory is freed once (and only once) after it’s been allocated. You also never have to worry about whether or not an object was allocated on the stack or the heap, which tends to trip up beginning C++ developers.

Python manages all of these issues for you. To do this everything in Python is a derived class from Python’s object. This allows the Python interpreter to implement reference counting as a means of keeping track of which objects are still in use and which can be freed. This convenience comes at a price, of course. To free allocated memory objects for you, Python will occasionally need to run what is called a garbage collector, which finds unused memory objects and frees them.